Program 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia

Cinergia 2018 plakat23. edycja Forum Kina Europejskiego Cinergia to blisko 90 tytułów filmowych, 130 projekcji, ponad 40 łódzkich premier oraz 10 premier polskich. Konkursy dla twórców z Polski i Europy, spotkania z mistrzami i muzyczne wydarzenia towarzyszące. Goście z Polski i zagranicy. Forum Kina Europejskiego otworzy „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego (trzy nagrody na tegorocznym Festiwalu w Gdyni: najlepszy scenariusz - Jan Jakub Kolski, najlepsze kostiumy - Monika Onoszko, nagroda za główną rolę kobiecą - Grażyna Błęcka-Kolska). Festiwal potrwa od 23 listopada do 1 grudnia.

Myślą przewodnią tegorocznej edycji twórcy festiwalu uczynili temat Odwagi. Konstruując program, organizatorzy chcą sprawdzić, na ile odwaga rozumiana jako przejaw indywidualnej wolności jest nadal interesująca dla kolejnych pokoleń. Odwaga stanowiła również inspirację dla festiwalowego plakatu autorstwa Marty Frej, w którym autorka nawiązuje do kadru z filmu „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego. Film będzie można obejrzeć w ramach pokazu specjalnego 29 listopada, w Szkole Filmowej w Łodzi. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z udziałem Jerzego Stuhra, który jest tegorocznym Ambasadorem FKE CINERGIA.

Widzowie Forum będą mieli okazję zobaczyć wyjątkową polsko-amerykańską koprodukcję filmową „Kto napisze naszą historię” w reżyserii Roberty Grossman. To fabularyzowany film dokumentalny o słynnym, odnalezionym po latach podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego, który współprodukowała Nancy Spielberg. Zdjęcia do części fabularyzowanej filmu zostały zrealizowane w Polsce, w tym także w Łodzi. Za produkcję ze strony polskiej odpowiadają Anna Różalska i Tarik Hachoud z firmy Match&Spark. Pokaz specjalny z udziałem twórców odbędzie się 25 listopada o g. 20:00 w kinie Helios - Sukcesja.

W programie Festiwalu nie zabraknie również imprez muzycznych, a wśród nich odbędzie się koncert wybitnego wirtuoza, Nigela Kennedy'ego. Muzyk zaprezentuje swoją najnowszą kompozycję »Magician of Lublin«, która zrodziła się z inspiracji książką autorstwa Issaca B. Singera o tym samym tytule. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie „Łódź Filmowa”, w ramach Kamer-TONu, czyli muzycznej odsłony FKE CINERGIA. Zapraszamy do Filharmonii Łódzkiej 24 listopada o g.19:00.

Wszystkim fanom wybitnego talentu aktorskiego Janusza Gajosa chcemy przybliżyć jego pasję do fotografii. Od wielu lat wybitny aktor ogląda świat przy pomocy aparatu fotograficznego i – jak sam mówi – „fotografia jest dla niego sposobem patrzenia na życie”. W trakcie 23. FKE CINERGIA oraz przez dwa tygodnie po zakończeniu festiwalu, wystawę prac artysty będzie można oglądać w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego w Łodzi im. E. Hanemana.

Powstałe w 1992 roku Forum od początku swojego istnienia związane jest z Łodzią, na dobre wpisało się do kalendarza jej wiodących imprez i stało się jedną z wizytówek jej filmowej kultury, będąc jednocześnie jedynym w Polsce festiwalem poświęconym głównie kinematografii Starego Kontynentu. Na atrakcyjność Forum wpływa jego oryginalna formuła, a program festiwalu podzielony jest na sekcje tematyczne, wydarzenia towarzyszące i konkursy.

Podobnie jak w roku ubiegłym, w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich rywalizować ze sobą będą będą pełnometrażowe fabuły, z dokumentami i animacją. W sumie 11 filmów, różnorodnych formalnie i gatunkowo, a wśród nich m.in.: „Wilkołak” reż. Adrian Panek (Konkurs Główny na MFF w Tallinnie), „Jeszcze dzień życia” reż. Damian Nenow i Raul de la Fuente (nominacja do nagród Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepsza Animacja) oraz „Graniczne cięcie” reż. Igor Chojna (premiera światowa na Warszawskim Festiwalu). Przewodniczącym Jury, które przyzna najlepszemu filmowi nagrodę Kryształowe Jabłko, jest Jan Jakub Kolski.

W Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich zobaczymy filmy, które już zdobyły rozgłos i nagrody na międzynarodowych, prestiżowych festiwalach oraz świetne recenzje zarówno krytyków jak i publiczności. O główną nagrodę powalczą m.in.: „Girl" reż. Lukas Dhont (laureat nagrody FIPRESCI, Nagrody Specjalnej, Nagrody dla najlepszego aktora w sekcji Un Certain Regard oraz Złotej Kamery na MFF w Cannes 2018, a także Nagrody Publiczności i Nagrody Specjalnej na MFF w San Sebastian), „Granica” reż. Ali Abbasi (Najlepszy Film sekcji Un Certain Regard na MFF Cannes 2018), „Touch Me Not” reż. Adina Pintilie (Złoty Niedźwiedź w Konkursie Głównym Berlinale 2018). Nagrodę Kryształowej Łódki dla najlepszego obrazu przyzna Jury pod przewodnictwem Łukasza Barczyka.

- Ten konkurs to swego rodzaju przekrój, i mam nadzieję, że odzwierciedla on chociaż w jakimś małym procencie twórcze poszukiwania europejskich filmowców na początku ich drogi - komentuje Anna Serdiukow, dyrektor artystyczna Festiwalu.

Inne cele stawiać sobie będą przekrojowe sekcje takie jak Panoramy Kina Europejskiego. Pojawią się tu filmy mistrzów, będą produkcje nagradzane i powszechnie cenione, ale też skromne filmowe perełki, dla których nie ma miejsca w programach polskich dystrybutorów. Panorama podzielona została na trzy bloki: Odkrycia, Mistrzowie i Festiwalowe Przeboje. W pierwszej z nich znalazły się filmy wyłącznie z polską lub łódzką premierą: „Rodzina” reż. Rok Bicek (łódzka premiera), „Berlin, Barcelona” reż. Elena Trapé (polska premiera), „Michael Inside” reż. Frank Berry (polska premiera). W sekcji poświęconej mistrzom zobaczymy najnowsze dokonania Anci Damian („Moon Hotel Kabul”), Alice Rohrwacher („Szczęśliwy Lazzaro”) czy Ivana Tverdovsky'ego („Podrzutki”). W sekcji z przebojami zobaczymy same premiery łódzkie, a wśród nich m.in. filmy „Arktyka” reż. Joe Penna, zwycięzcę Nowych Horyzontów we Wrocławiu „Holiday” reż. Isabela Eklof, „Kobieta idzie na wojnę” reż. Benedikt Erlingsson.

Najnowsze filmy w konkursach najważniejszych festiwali filmowych na świecie coraz częściej realizowane są przy współudziale polskich twórców. W sekcji Polonica zaprezentujemy filmy prosto z Cannes, Berlina, Sundance, czy Toronto, m.in. „High Life” Claire Denis, „The River” Emira Baigazina, „Dowłatow” Aleksieja Germana Jr, czy „Ajka” Sergieja Dworcewoja.

Po kilkuletniej przerwie powraca na Cinergię kino spoza Europy. W Panoramie Kina Światowego postawiono na emocje i różnorodność, które z powodzeniem znajdujemy także poza naszym kontynentem. W tej sekcji znalazły się filmy, które zelektryzowały publiczność na całym świecie, m.in. reżyserski debiut Paula Dano „Kraina wielkiego nieba”, który pokażemy widzom w Łodzi premierowo oraz „Kafarnaum” reż. Nadine Labaki.

Podczas najbliższej edycji nie zabraknie na Forum również europejskich filmów dla młodych widzów, specjalnej sekcji poświęconej kinematografii z Finlandii: Pierwszy Śnieg, w której chcemy sięgnąć po tytuły mniej oczywiste, oryginalne i twórczo szczególnie wartościowe (kuratorką sekcji jest Anna Serdiukow) oraz klasyki z okazji obchodów stulecia polskiej państwowości: Con Bravura. Dziesięć Dekad Niepodległości w Polskim Kinie.

Jak co roku, tradycyjnie na Forum wręczony zostanie Złoty Glan - nagroda o szczególnym charakterze, ponieważ otrzymują ją twórcy niezależni, artyści bezkompromisowi, często idący pod prąd i zawsze wierni swoim zasadom. Nagrody specjalne ufundują Partnerzy Forum: Heliograf oraz Virako - Deweloper Monopolis.

PROGRAM 23. FORUM KINA EUROPEJSKIEGO CINERGIA
ŁÓDŹ, 23 LISTOPADA – 1 GRUDNIA 2018*

OTWARCIE FESTIWALU

 • Film otwarcia: UŁASKAWIENIE reż. Jan Jakub Kolski, Polska 2018, 100’ Premiera w Łodzi

ZAMKNIĘCIE FESTIWALU

 • Film zamknięcia: FUGA reż. Agnieszka Smoczyńska, Polska, Czechy, Szwecja 2018, 100’

KONKURS POLSKICH DEBIUTÓW I FILMÓW DRUGICH

 • 53 WOJNY reż. Ewa Bukowska, Polska 2018, 82’
 • CALL ME TONY reż. Klaudiusz Chrostowski, Polska 2017, 62’ Premiera w Łodzi
 • CÓRKA TRENERA reż. Łukasz Grzegorzek, Polska 2018, 93’
 • GRANICZNE CIĘCIE reż. Igor Chojna, Polska/Niemcy 2018, 72’ Premiera w Łodzi
 • JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA reż. Damian Nenow, Raul de la Fuente, Polska/Hiszpania/Belgia/Niemcy 2018, 85’
 • LOVE EXPRESS. PRZYPADEK WALERIANA BOROWCZYKA reż. Kuba Mikurda, Polska/Estonia 2018, 72’
 • NINA reż. Olga Chajdas, Polska 2018, 130’
 • OKNA, OKNA reż. Wojciech Solarz, Polska 2018, 62’ Premiera w Łodzi
 • OVER THE LIMIT reż. Marta Prus, Polska/Finlandia/Niemcy 2017, 74’
 • VIA CARPATIA reż. Klara Kochańska-Bajon, Kasper Bajon, Polska/Macedonia/Czechy 2018, 75’
 • WILKOŁAK reż. Adrian Panek, Polska/Holandia/Niemcy 2018, 88’ Premiera w Łodzi

KONKURS EUROPEJSKICH DEBIUTÓW I FILMÓW DRUGICH

 • ÁGA / NANOUK reż. Milko Lazarov, Francja, Niemcy, Bułgaria 2018, 98’ Premiera w Łodzi
 • DZIEDZICZKI / LAS HEREDERAS reż. Marcelo Martinessi, Paragwaj, Niemcy, Urugwaj, Brazylia, Norwegia, Francja 2018, 95’
 • GIRL reż. Lukas Dhont, Belgia 2018, 105’ Premiera w Łodzi
 • GRACZE / JOUEURS reż. Marie Monge, Francja 2018, 105’ Premiera w Łodzi
 • GRANICA / BORDER / GRÄNS reż. Ali Abbasi, Dania/Francja 2018, 101’ Premiera w Łodzi
 • PEARL reż. Elsa Amiel, Szwajcaria/Francja 2018, 82’ POLSKA PREMIERA
 • RED COW reż. Tsivia Barkai Yacov, Izrael 2018, 90’ Premiera w Łodzi
 • SULEIMAN MOUNTAIN reż. Elizaveta Stishova, Rosja/Kirgistan 2018, 101’ POLSKA PREMIERA
 • TOUCH ME NOT reż. Adina Pintilie, Rumunia/Niemcy/Czechy/Bułgaria/Francja 2018, 125’
 • WINNI / THE GUILTY reż. Gustav Möller, Dania 2018, 85’

PANORAMA KINA EUROPEJSKIEGO – FESTIWALOWE PRZEBOJE

PANORAMA KINA EUROPEJSKIEGO – MISTRZOWIE

PANORAMA KINA EUROPEJSKIEGO – ODKRYCIA

PANORAMA KINA ŚWIATOWEGO

POKAZY SPECJALNE

POLONICA

PIERWSZY ŚNIEG. NOWE KINO Z FINLANDII

EUROPEJSKIE FILMY DLA DZIECI

LOOK BACK IN ANGER: BRYTYJSCY MŁODZI GNIEWNI

CON BRAVURA. DZIESIĘĆ DEKAD NIEPODLEGŁOŚCI W POLSKIM KINIE

 • Dekada 1918-1928: SZALEŃCY reż. Leonard Buczkowski, Polska 1928, 135’ Repremiera w Łodzi
 • Dekada 1929-1938: MIR KUMEN ON (DROGA MŁODYCH) reż. Aleksander Ford, Polska 1936, 60’
 • Dekada 1939-1948: ZAKAZANE PIOSENKI reż. Leonard Buczkowski, Polska 1947, 105’
 • Dekada 1949-1958: POKOLENIE reż. Andrzej Wajda, Polska 1955, 83’
 • Dekada 1959-1968: NÓŻ W WODZIE reż. Roman Polański, Polska 1962, 101’
 • Dekada 1969-1978: SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1973, 119’
 • Dekada 1979-1988: AMATOR reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1979, 117’
 • Dekada 1989-1998: USŁYSZCIE MÓJ KRZYK reż. Maciej Drygas, Polska 1991, 46’
 • Dekada 1999-2008: WESELE reż. Wojciech Smarzowski, Polska 2004, 101’
 • Dekada 2009-2018: WILKOŁAK reż. Adrian Panek, Polska/Holandia/Niemcy 2018, 88’ Premiera w Łodzi

WYDARZENIA SPECJALNE I TOWARZYSZĄCE

* organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie