22 listopada - 30 listopada 2019

Złoty Glan dla Kazimierza Kutza

Kazimierz Kutz NETPLAKATKazimierz Kutz będzie gościem honorowym 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia. Podczas spotkania z widzami i studentami Szkoły Filmowej w Łodzi twórca przeczyta premierowo fragmenty książki, nad którą właśnie pracuje. Dopełnieniem rozmowy, którą poprowadzi Magdalena Miśka Jackowska, będzie projekcja filmu „Nikt nie woła” z 1960 roku, fabularnego debiutu pełnometrażowego artysty. Podczas spotkania reżyser zostanie uhonorowany Złotym Glanem.

Kazimierz Kutz to człowiek wielu wcieleń: reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny, scenarzysta, polityk, członek założyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Ślązak. Twórca ponad dwudziestu wielokrotnie nagradzanych filmów fabularnych. Znany z barwnych i celnych wypowiedzi. Człowiek orkiestra. Swoim doświadczeniem twórca podzieli się ze studentami Szkoły Filmowej w Łodzi podczas specjalnego masterclass, które odbędzie się 24 listopada o godz. 14 w Studio TV Szkoły Filmowej w Łodzi, przy ul. Targowej 61/63.

Podczas tego spotkania Kazimierz Kutz zostanie uhonorowany Złotym Glanem, nagrodą kina Charlie i Stowarzyszenia „Łódź Filmowa”, przyznawaną twórcom niezależnym z uporem przeciwstawiającym się modom i trendom dominującym w kulturze popularnej, prześmiewcom i demaskatorom tkwiących w masowej wyobraźni Polaków mitów i stereotypów. Tego samego dnia o godzinie 19.00 zostanie wyświetlony film "Nikt nie woła", pełnometrażowy debiut fabularny Kutza.

– Każdy powrót do Łodzi jest dla mnie ważny. Tu studiowałem, mam wspomnienia związane z tym miejscem, z ludźmi, z pierwszymi filmowymi odkryciami. Tu zawierałem przyjaźnie, z którymi kroczyłem przez życie, tu skonfrontowałem po raz pierwszy wyobrażenia o zawodzie filmowca z rzeczywistością, właśnie w Szkole Filmowej - mówi Kazimierz Kutz. - Opisuję to wszystko w swojej książce, której fragmenty przeczytam premierowo w Łodzi. Na pewno ten tekst zabrzmi szczególnie w murach uczelni. Nie mógłbym wymarzyć sobie lepszego miejsca na to pierwsze, publiczne czytanie. Dlatego zaproszenie organizatorów festiwalu Cinergia ma dla mnie wyjątkowy wymiar. Ja z kolei zapraszam mieszkańców Łodzi, studentów, fanów kina. Spotkajmy się, spójrzmy sobie w oczy, porozmawiajmy, powspominajmy – dodaje.

Na Cinergii porozmawiać i powspominać będzie można z Kazimierzem Kutzem także zmarłego w sierpniu Janusza Głowackiego. To jemu poświęcone jest specjalne wydarzenie festiwalu - Wirówka Nonsensu. Kutz przywoła wspomnienia o tym wybitnym pisarzu w towarzystwie m.in. Krystyny Kofty, Krystyny Cierniak-Morgenstern i ks. Andrzeja Lutra. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 25 listopada, o godz. 14 w Narodowym Centrum Kultury Filmowej, przy ul. Targowej 1/3.

Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia w łódzkich kinach Charlie i Helios w dniach 23 listopada - 2 grudnia 2017. Serdecznie zapraszamy!